Typické nachlazení: Doba trvání, průběh a léčba

Každého občas trápí nachlazení (infekce podobná chřipce). Někteří lidé jej prodělají dokonce několikrát za rok. Níže naleznete přehled typického průběhu, trvání nachlazení a charakteristických potíží při nachlazení a dozvíte se, co s nimi můžete dělat.

Kašel, rýma a bolest v krku jsou typické příznaky nachlazení

Nachlazení je obvykle způsobeno viry. Je jich známo více než 200 různých typů. Liší se v konkrétních vlastnostech, ale všechny způsobují podobné příznaky. Velká rozmanitost virů znamená, že náš imunitní systém si nemůže vybudovat trvalou ochranu proti nachlazení: člověk se může dokonce nakazit dalším virem hned poté, co vyléčí jedno nachlazení, což okamžitě vede k opětovnému projevení příznaků nachlazení.

Typické příznaky nachlazení jsou:

 • Rýma, zpočátku obvykle vodnatá a později hustá sekrece
 • Ucpaný nos
 • Bolest v krku
 • Bolest hlavy a bolesti končetin
 • Kašel  
 • Únava a vyčerpání

Kromě toho může v průběhu nachlazení vzrůst tělesná teplota nebo se může vyskytnout horečka (od 38 stupňů Celsia).

Výhody přípravku Aspirin C

Ikona pomoci při bolestech

Působí protizánětlivě, proti bolesti a snižuje horečku

Ikona rychlé úlevy

Rychle se vstřebává (kyselina acetylsalicylová)

Ikona rychlé úlevy

Ulevuje od různých typů bolesti (bolest hlavy, kloubů, svalů, zubů a menstruační bolesti)

Ikona rychlé úlevy

Vitamín C podporuje přirozenou obranyschopnost organismu

Trvání a průběh nachlazení

Jak dlouho trvá nachlazení? To je otázka, kterou řeší většina nakažených, pokud onemocní. Nechceme totiž nic jiného, než se rychle uzdravit. Je ovšem potřeba trochu trpělivosti: nachlazení obvykle netrvá déle než deset dní. Běžně se říká: „Nachlazení přichází tři dny, tři dny přetrvává a tři dny odchází." Což je vlastně docela přesné. Ve skutečnosti to zhruba odpovídá typickému průběhu nachlazení.

Nachlazení je obvykle způsobeno kontaktem s příslušným virem. Sliznice v oblasti nosu a krku je infikována několik hodin až dní před tím, něž se objeví první příznaky nachlazení. Organismus se nevzdává bez boje: během počáteční inkubační doby (fáze mezi nakažením a výskytem příznaků) se imunitní systém těla stále snaží zabránit propuknutí nachlazení. Pouze tehdy, když se to nepodaří, se rozvine nachlazení.

Když pociťujeme první příznaky nachlazení, imunitní systém již pracuje na plné obrátky. Nachlazení ohlašují obvykle záchvaty kýchání, svědění nosu a bolest v krku.

  Fáze 1: Po inkubační době následuje svědění a pálení nosu. Dochází k záchvatům kýchání a bolesti v krku. Pacienti pociťují zimnici, začínají cítit únavu nebo vyčerpaní a celkově jim není dobře.

  Fáze 2: Nachlazení dosáhlo vrcholu. To nejprve vede k rýmě: z nosu teče řídká sekrece. To je chvíle, kdy je potřeba mít stále po ruce kapesník. Může se dostavit bolest v krku. Pacient se cítí nemocný a unavený. Nosní sekrece se pomalu stává hustější a nosní sliznice začíná otékat. Nos se stále více ucpává, což způsobuje problémy s čichem a chutí.

  Fáze 3: Nachlazení pomalu ustupuje, protože imunitní systém zvítězil nad viry. Hlava se vyčistí, otok nosní sliznice ustoupí a zánět v krku se zlepší. Jakmile se příznaky nachlazení zlepší, mnoho lidí se vrátí ke svému běžnému životu. Je však důležité se o sebe i nadále starat, a to i v pozdějších fázích nebo při delších nachlazeních. Pouze to umožní, aby se tělo z nachlazení zcela vyléčilo a onemocnění se neprotahovalo.

  Nachlazení je často doprovázeno po celou dobu trvání kašlem: kašel se může objevit na samém začátku nachlazení a může přetrvávat nějakou dobu po vymizení dalších příznaků nachlazení. Kašel obvykle začíná jako suchý kašel na začátku nachlazení, poté se změní na úporný kašel a nakonec se při uzdravování znovu přemění v suchý kašel.

  Jak dlouho nachlazení trvá – od nákazy po úplný ústup všech příznaků – závisí na typu patogenu, ale velmi důležitý je i stav imunitního systému a fyzický odpočinek během nemoci.

  Zkrácení doby trvání: jak léčit příznaky nachlazení?

  V prvé řadě: jakmile se objeví, je těžké ovlivnit trvání nebo závažnost nachlazení. Léky neurychlují postup nemoci. Nebudete se uzdravovat rychleji. Léčba příznaků je i přesto rozumná, protože zlepšuje osobní pohodu a může zabránit následným onemocněním, jako je zánět vedlejších dutin nosních. 

  Často je těžké si vzít volno z práce a omezit soukromý každodenní život, abyste zůstali s bolestmi a horečkou z nachlazení v posteli a nemoc nešířili na ostatní. Domácí léčebné metody často nezaberou hned. Chvíli jim to trvá. Volně prodejné léčivé přípravky jsou dobrou alternativou, která vám umožní fungovat navzdory nachlazení.

  Žena smrká do kapesníku

  Nejlepší domácí léčebné metody proti nachlazení

  Kromě osvědčených účinných léčivých přípravků existuje řada domácích léčebných metod, které mají pozitivní vliv na průběh nachlazení a mohou zmírnit příznaky.

  Horká koupel

  může pomoci zejména v raných stadiích nachlazení, kdy nemáte horečku

  Dostatečný příjem tekutin

  tělo má během nachlazení vyšší spotřebu tekutin

  Vdechování páry

  působí příjemně a zvlhčuje podrážděnou sliznici.

  Studené a teplé zábaly

  mohou snížit horečku, zmírnit bolest v krku nebo kašel

  Žena se šálkem čaje

  Posilující jídla při nachlazení

  Své tělo můžete podpořit v boji s nachlazením pomocí osvědčených potravin. Denní příjem potravy a vyvážený přísun živin může pomoci urychlit zotavení. Mnoho lidí má dobré zkušenosti s následujícími potravinami:

  • Chilli, zázvor atd.: Pálivé jídlo ohřívá ústa a hrdlo, stimuluje krevní oběh v této oblasti a umožňuje imunitnímu systému lépe bojovat proti virům způsobujícím nachlazení.
  • Šalvějový nebo heřmánkový čaj: Mnoho lidí nedá dopustit na kloktání těchto čajů při bolesti v krku.
  • Horký kuřecí vývar: Zahřívá zevnitř a díky svému proteinu má protizánětlivý a uvolňující účinek na sliznici.
  • Med: Včelí med má antibakteriální účinek. Mnoho lidí doufá, že jeho konzumací zabrání další bakteriální infekci. Zároveň zklidňuje sliznici v ústech a krku.

  Pokud se nechcete spoléhat pouze na domácí léčebné metody, můžete si koupit volně prodejné léčivé přípravky na nachlazení. Jejich výhodou je, že obvykle spolehlivě zmírní příznaky a pacient se v krátkém čase cítí lépe.

  Ikona dalších informací
  Věděli jste, že antibiotika nejsou vhodná jako lék proti nachlazení?

  Antibiotika obvykle nejsou vhodná k léčbě nachlazení. Antibiotika nejsou účinná proti virům, které způsobují nachlazení. Působí pouze na bakterie, které mohou způsobit mnoho jiných onemocnění.

  Jak dlouho jste infekční a můžete nakazit ostatní?

  Doba, po kterou může dojít k přenosu nachlazení, se liší případ od případu, mimo jiné v závislosti na závažnosti příznaků, které pacient pociťuje. Obecně lze říci, že pacient je infekční od okamžiku, kdy se projeví příznaky nachlazení. To je obvykle od druhého dne po přenosu patogenů. Ve chvíli, kdy příznaky nemoci po několika dnech ustoupí, snižuje se také riziko přenosu infekce. Riziko infekce je nejvyšší asi jeden nebo dva dny po projevení prvních příznaků.

  Přenáší se nachlazení líbáním?

  Líbání je nejkontroverznějším faktorem ve věci přenosu nachlazení. Mohou lidé při líbání přenášet nachlazení? Odpověď zní: ano. Je bohužel možné přenášet nachlazení líbáním - i když líbání je jinak obecně pro imunitní systém dobré.