Akutní bolest a typy bolesti

Protože bolest je varovným signálem těla, nikdy byste neměli ignorovat různé druhy bolesti, jako jsou bolesti hlavy, bolesti zad nebo migrény. Níže naleznete přehled nejběžnějších typů bolesti a nejběžnějších léčivých přípravků proti bolesti.

Bolest – ale proč?

Bolest je pro naše zdraví nezbytná. Pouze díky tomu, že naše těla mohou použít bolest k signalizaci, že je s nimi něco v nepořádku, začneme se léčit nebo se vyhýbáme tomu, co bolest způsobuje. Například kdybychom byli schopni položit ruku na horká kamna bezbolestně, pravidelně bychom utrpěli těžké popáleniny a mohli bychom ztratit funkci postižené ruky. Jelikož však kontakt s varnou deskou vede k ostré bolesti, ruku okamžitě stáhneme, abychom zabránili dalšímu poškození. Mezinárodní asociace pro studium bolesti proto definuje bolest jako nepříjemný smyslový nebo emoční zážitek, který je nebo by mohl být spojen se skutečným nebo potenciálním poškozením tkáně.

Jak v takové situaci vzniká bolest? Když jsou nervové buňky na určitém místě těla stimulovány (např. chladem, zraněním nebo zánětem), přenášejí signál do mozku, primárního řídícího centra lidského těla. Mozek zkontroluje zprávu, „převede“ ji na znatelnou bolest a v případě potřeby zajistí odpovídající reakci. To zahrnuje cokoliv od zastavení současné aktivity až po útěk před příčinou bolesti.

  Odborníci se domnívají, že existuje více než 350 různých typů bolesti hlavy. Jejich příčiny mohou být rovněž různorodé. Bolesti hlavy nejsou způsobeny samotným mozkem, ale přilehlými oblastmi citlivými na bolest, jako jsou mozkové pleny a krevní cévy. Zjistěte, jak se rozvíjí akutní bolest, co ji může vyvolat, a především, co skutečně pomáhá proti bolestem hlavy..


  VÍCE INFORMACÍ O BOLESTECH HLAVY
   

  Mnoho pacientů trpících migrénami zaznamená před epizodou migrény její předzvěsti (tzv. prodromální stadium). Mezi tyto předzvěsti může patřit únava, epizody nezřízené chuti k jídlu, nervový neklid, citlivost na hluk nebo časté zívání. Samotné fázi bolesti hlavy mohou předcházet příznaky aury. Často se jedná o poruchy zraku, závratě nebo zvýšenou citlivost na světlo.

   

  Bolesti krku a šíje nebo napětí v oblasti krku mohou být příznakem stresu, ale mohou mít i jiné příčiny. Obvykle vedou k bolestem hlavy nebo špatnému držení těla, což následně ovlivňuje celý pohybový aparát. Mírnění bolestí krku a šíje hned od počátku může pomoci předcházet následným problémům. Přečtěte si o možných příčinách napětí v oblasti krku a co s tím dělat.


  DALŠÍ INFORMACE O BOLESTECH KRKU A ŠÍJE
   

  Věčný problém se zády: bolest zad se skutečně stala běžnou nemocí. Doporučuje se však opatrnost, protože ne všechny bolesti zad jsou stejné. Zde se dozvíte více o různých typech bolestí zad, jak zjistit jejich příčinu a jak se jich zbavit.


  DALŠÍ INFORMACE O BOLESTECH ZAD
   

  Často jsou známkou přetížení a nesprávného rozložení zátěže. Bolesti kloubů a svalů jsou obvykle reakcí těla na přetížení pohybového aparátu. V první řadě je tato bolest považována a zamýšlena jako varovný signál, který má člověka upozornit, aby zvolnil. Co však dělat, pokud si vůbec nemůžete dovolit pauzu, nebo pokud se tento druh bolesti objeví bez zjevného důvodu?


  DALŠÍ INFORMACE O BOLESTECH SVALŮ A KLOUBŮ
   

  Jaký léčivý přípravek proti bolesti použít?

  Pokud hledáte volně prodejný léčivý přípravek proti bolesti, může pro vás být výběr komplikovaný. Na trhu je k dispozici mnoho různých přípravků, dávkových forem a značek.