Nachlazení je často doprovázeno bolestí končetin

Kromě rýmy, bolesti v krku, horečky a celkové nevolnosti je jedním z možných příznaků nachlazení (infekce podobné chřipce) bolest končetin. Skutečná chřipka také často způsobuje bolesti paží a nohou. Zjistěte více o příčinách a léčbě bolesti končetin.

 

 

Sdílet na:

Proč nachlazení způsobuje bolest končetin?

Bolest končetin způsobená nachlazením je ve skutečnosti dobrým znamením, protože odráží boj těla proti patogenům. Během infekce viry nachlazení tělo uvolňuje speciální látky předávající informace, včetně prostaglandinů. Ty jsou nepostradatelné pro práci imunitního systému, ale zároveň stimulují vnímání bolesti v nervových buňkách.
Bolest končetin, tj. bolest ve svalech a kloubech způsobená nachlazením se obvykle objeví jeden nebo dva dny po infekci.

Typicky se bolesti projevují následovně:

  • bolestivé škubání v nohách nebo pažích a v zádech,
  • vnímané s různou mírou intenzity,
  • které se může objevit při jakémkoliv pohybu, a dokonce i v klidu, např. při sezení nebo ležení.

Těmto obtížím se často hovorově říká bolesti svalů. To může být způsobeno tím, že bolest končetin je často podobná bolesti svalů.

Úleva od bolesti končetin způsobené nachlazením

Bolest končetin může vážně omezit každodenní život, stejně jako bolesti v krku, horečka nebo jiné příznaky nachlazení.

K úlevě lze využít nápříklad následující domácí léčebné metody:

  • Na bolestivé končetiny přiložte vlažné obklady. Měly by mít asi 20 stupňů a lze je používat asi 10 až 15 minut několikrát denně.
  • Dejte si horkou koupel, zahřeje vás a uvolníte se. Přidejte do ní koupelové přísady, které stimulují krevní oběh, jako například smrkové jehličí, čímž navíc podpoříte imunitní systém. Nedávejte si horkou koupel, pokud máte horečku.
  • Pití horkého čaje se často považuje za prospěšné. Kvůli dezinfekčním účinkům se doporučuje květ heřmánku, lípy nebo zázvorové čaje.

Volně prodejné léčivé přípravky proti bolesti jsou dobrou alternativou nebo doplňkem k osvědčeným domácím metodám. Obvykle jsou nabízeny jako speciální výrobky proti příznakům nachlazení. Léčivé přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, jako je Aspirin C se osvědčily proti bolesti v krku, bolesti končetin a horečce.

Příčina

bolest končetin je často způsobena nachlazením nebo chřipkou

Horká koupel

poskytuje teplo a uvolnění

Hojný příjem tekutin

bylinné čaje mohou mít dezinfekční účinek

Léčivé přípravky proti bolesti

poskytují úlevu i od silné bolesti

Kdy navštívit lékaře kvůli nachlazení a bolesti končetin?

Bolest končetin, která se objevuje v souvislosti s nachlazením, obvykle po několika dnech odezní. Pokud u vás přetrvává, vyhledejte lékaře. Totéž platí v případě vysoké horečky (od 39 stupňů Celsia), pokud trpíte silným pocením nebo se cítíte nadměrně vyčerpaní.

Poznámka: Neobvykle silná bolest končetin může naznačovat chřipku. Rozeznat nachlazení od chřipky může být obtížné. Navštivte nebo kontaktujte svého lékaře.