Přehled běžného onemocnění bolesti zad

Stačí jediný nesprávný pohyb a bolest zad či krku je na světě. Bolesti zad a krku a šíje jsou běžné. Co se děje, když vás bolí záda? Jaké jsou příčiny a jaká léčba je k dispozici?

Sdílet na:

Příčiny a diagnostika bolesti zad

Bolesti zad jsou dnes běžným problémem. Mají mnoho příčin, například nedostatek pohybu nebo špatné držení těla. Naše těla, a tedy i záda, se chtějí hýbat a posilovat. Není divu, že páteř a další části našeho těla nakonec protestují proti špatnému zacházení.

Bolesti zad jsou obvykle způsobeny napětím ve svalech a neměly by se brát na lehkou váhu. Neošetřené počáteční napětí se může rychle vyvinout v akutní bolest zad. Příznaky se někdy rozšíří do celé páteře, od bederních po krční obratle. Skřípnutý nerv v zádech může způsobit, že bolest vystřeluje do paží, rukou nebo nohou.

Každý, kdo trpí chronickými bolestmi zad, bohužel automaticky začne upřednostňovat určité držení těla. To způsobí snížení pohyblivosti a následně zhorší příznaky. V případě dlouhodobých bolestí zad je proto nezbytná vhodná léčba.
 

Ne všechny bolesti zad jsou stejné: různé faktory, jako je příčina, trvání nebo závažnost, umožňují rozdělení příznaků. Dělí se na:

  • nespecifické bolesti zad, kde klinickým vyšetřením nelze zjistit žádné organické příčiny, a
  • konkrétní bolesti zad, např. pokud bolest způsobuje stav páteře nebo pokud lze jasně určit výchozí bod (svaly, meziobratlová ploténka).

Lékař také rozlišuje mezi akutní, subakutní a chronickou bolestí zad. První je definována tak, že netrvá déle než šest týdnů. Takové příznaky obvykle ustupují samy. Subakutní příznaky trvají déle než šest týdnů. Bolest, která trvá déle než dvanáct týdnů, je klasifikována jako chronická bolest zad.
Při diagnostice má lékař k dispozici řadu možností, jak určit příčinu a závažnost problému. Prvním krokem je vždy podrobný rozhovor s pacientem, který mimo jiné zahrnuje následující otázky:

  • Místo bolesti
  • Vyzařování (specifická oblast těla)
  • Trvání bolesti
  • Průběh, předchozí výskyt bolesti
  • Předchozí terapie a výsledky
  • Čas výskytu během konkrétních činností
  • Přidružené příznaky

V závislosti na diagnóze, a tedy příčině bolesti zad, zahájí lékař vhodnou léčbu.

Možnosti léčby bolesti zad

K léčbě specifických bolestí zad lze použít chirurgický zákrok. V případech, kdy nelze najít žádnou konkrétní příčinu se lékaři obvykle uchylují k léčbě příznaků. Používá se jak léčba pomocí léčiv, tak bez nich.
Nejběžnějšími možnostmi léčby bolesti zad bez použití léčiv jsou:

  • Masáže
  • Léčba teplem
  • Fyzioterapie
  • Pohybová a sportovní terapie
  • Relaxace (např. při autogenním tréninku)

Pokud pacienti trpí akutními až středně silnými bolestmi zad a je pro ně obtížné zvládat s touto bolestí každodenní život, mohou užívat léčivé přípravky proti bolesti, jako je Aspirin. Léky by však měly být vnímány pouze jako doprovodná léčba, která pacientovi umožní návrat ke každodenním činnostem. Měly by se užívat pouze krátkodobě. Poraďte se o užívání léčivých přípravků předem se svým lékařem nebo lékárníkem.

Kromě lékaře se musí léčby aktivně účastnit i pacient. Bez ohledu na to, zda trpí bolestmi zad, krku nebo ramen, měli by se pacienti vyhnout upřednostňovanému držení těla, které zhoršuje napětí a obvykle způsobuje větší bolest a začít cvičit kompenzační cvičení. Ze stejných důvodů je třeba se také vyhnout dlouhodobému pobytu na lůžku a fyzické nečinnosti. Pokud to bolest umožňuje, doporučuje se lehká fyzická aktivita.

Co dělat proti bolesti zad?

Lékař může předepsat prospěšné masáže nebo fyzioterapii ke zmírnění svalového napětí. Před masáží nejprve terapeuta podrobně informujte o relevantních příznacích. Ujistěte se, že má odpovídající školení. Váš lékař nebo zdravotní pojišťovna vám mohou pomoci najít vhodnou osobu.

Kromě specifické léčby můžete také dodržovat některá obecná opatření. Vzhledem k tomu, že svalové napětí je často původcem bolestí zad, může aplikace tepla pomoci uvolnit zatuhlé svaly a zmírnit doprovodnou bolest.

K dispozici jsou i další možnosti než jen láhev s teplou vodou nebo zahřívací polštář, z nichž některé jsou uvedeny níže:

  • Omotejte kolem postižené oblasti vlněný šátek nebo látku.
  • Horká sprcha nebo koupel je dobrá nejen pro uvolnění svalů.
  • Svícení infračervenou lampou na bolestivé místo po dobu deseti až dvaceti minut.
     

Napětí

jedná se o častou příčinu bolestí zad

Fyzická aktivita

posilujte zádové a břišní svaly

Diagnóza

požádejte svého lékaře, aby vám objasnil cokoliv, čemu nerozumíte

Žena si protahuje šíji

Léčivé přípravky proti bolesti zad

Když selžou všechny ostatní metody, pacienti si často kladou otázku, co dalšího mohou dělat se svými problémy se zády. Zejména pokud právě trpí akutní bolestí, budou chtít, aby zmizela co nejrychleji. Léčivé přípravky proti bolesti na bázi kyseliny acetylsalicylové, jako je Aspirin, lze použít k léčbě akutní bolesti zad.

Co dělat s bolestmi zad, když už nic nepomáhá?

Pokud nelze jasně určit příčiny bolesti zad, naslouchejte svému tělu. Jste ve stresu nebo pod psychickou zátěží? Psychosomatická složka bolesti zad je obzvláště častá v souvislosti s depresí. Zvažte také tuto možnost a prodiskutujte ji se svým lékařem. Lékař také může navrhnout návštěvu centra léčby bolesti.

Prevence bolesti zad

Můžete přijmout preventivní opatření, abyste zabránili hromadění napětí ve svalech zad. Vyvarujte se nesprávného držení těla na pracovišti. Pokud trávíte dlouhou dobu sezením, občas se projděte. To je dobré i pro vaše záda. Ujistěte se, že vaše pracoviště je vstřícné k vašim zádům, např. přizpůsobením výšky stolu a židle na míru vašemu tělu. Váš zaměstnavatel je povinen pečovat o vaše zdraví z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. 

Teplo, masáže nebo léky jsou primárně vhodné při akutní bolesti zad. Zvažte trénink nebo cvičení zad, abyste bojovali s příčinou, kterou jsou vaše napjaté svaly. Speciální cviky mohou posílit vaše zádové svaly. Je důležité, abyste je doma pravidelně cvičili.

Stav vašich zad můžete zlepšit také pravidelným cvičením a posilovacími cviky, dodáte jim tím potřebnou stabilitu a pohyblivost. Nezapomeňte však také posilovat břišní a zádové svaly. Ty také přispívají ke stabilitě páteře.